Difference between those who believe that relations with the Russian Federation should be a priority vs. the European Union (38,5 % vs. 36,3 %) not so drastic as the difference among the general population and the expert community (52,2 % for the EU).
Сумською міською громадською організацією "Центр європейських ініціатив" в рамках проекту "Центр європейської інформації» за підтримки МФ "Відродження" та експертної підтримки СМГО "Фонд регіональних досліджень" протягом 7-14 січня 2009 року проведено соціологічне опитування жителів Сумської області з метою визначення зовнішньополітичних орієнтирів, їхнє ставлення до відносин України з міжнародними організаціями НАТО, Європейський Союз.
В рамках реалізації проекту протягом 7-14 січня 2009 року проведено соціологічне опитування жителів Сумської області, а також експертне опитування керівників органів місцевого самоврядування області.
Результати опитування показують, що жителі Сумської області вважають, що пріоритетним напрямом зовнішньої політики для України мають бути відносини з Росією — 38,5% опитаних та Європейським Союзом — 36,3%. Низьким є відсоток тих, хто вважають, що пріоритетним мають бути відносини зі США — 4%. Натомість більшість експертів вважають пріоритетним напрямком відносини з ЄС – 52,2%.
Якби найближчим часом відбувся референдум щодо вступу України до НАТО, то підтримали б це 28,4% опитаних, висловились проти 57,9%, не голосували б 2,1%, а вагалися з відповіддю 11,6% опитаних. 50% опитаних експертів висловились за вступ України до НАТО, проти – 35%.
Жителі Сумщини вважають, що вони добре поінформовані про НАТО. Так, 9,1% називають свій рівень поінформованості про цю організацію "високим" (15,8% експертів), ще 36,3% — "середнім" (52,6% експертів), 38,3% — "низьким" (26,3%), а 5,2% не мають жодної інформації. При цьому 49,1% опитаних (72% експертів) бажають якомога більше знати про НАТО, 42,1% опитаних така інформація не цікавить (22% експертів).
Більшість жителів Сумщини вважають, що Україні потрібно вступати до Європейського Союзу — 49,6% опитаних (88,9% експертів), протилежну думку мають 31,2% респондентів.
При оцінці впливу на різні сфери життя у випадку, коли Україна вступить до Європейського Союзу як жителі області, так і експерти визначають, що найбільш негативно це вплине на відносини з Росією – 49,1% і 33,3% відповідно, міжнародної безпеки України – 26,7% та рівень добробуту населення країни – 26,1%. На думку опитаних найбільш позитивно цей процес вплине на рівень демократії в Україні – 67,5%, ефективність влади – 56,2% та міжнародний авторитет України – 51,8%.
Свій рівень поінформованості про ЄС вважають високим 5,6%, "середнім" — 39,2%, "низьким" — 44,5%, не мають жодної інформації 8,4% опитаних.
Хочуть знати якомога більше про ЄС 56,7% опитаних, вистачає існуючої інформації для 19,1%, а така інформація не цікавить 16,2% опитаних.
З огляду на це, 72,3% опитаних підтримують і вважають необхідним створення в області інформаційного центру, де можна було б отримати вичерпну інформацію про Європейський Союз, вимоги до країн-членів ЄС, євроінтеграційні перспективи України тощо. Створення такого центру не підтримують 12,4% опитаних.
Під час дослідження було опитано 819 осіб, які репрезентують доросле населення Сумської області (старше 18 років.) Теоретична похибка вибірки становить 4%. Опитування проводилося методом персонального інтерв’ю.
Повні результати соціологічного опитування можна завантажити у додатку.
Джерело:
СМГО "Центр європейських ініціатив" Додаток: